8 Mýtů o alkoholu a kocovině

2 minuty čtení

Mýty a fakta o kocoviněPřipravili jsme pro vás 8 rozšířených mýtů o alkoholu a kocovině. Jsou všechny pouze mýty nebo jsou některé pravdivé?

1. Po alkoholu se lépe spí

Mýtus

V mozku působí přirozeně působí neurotransmiter GABA. Alkohol se váže na stejná místa jako tento neurotransmiter, aktivuje je a to opravdu může vést k relaxaci a snadnějšímu usnutí. Tento efekt ale mozek vyhodnotí jako nerovnováhu a snaží se potlačit tuto zvýšenou excitaci GABA receptorů tím, že začne pravý neurotransmiter odbourávat. Po vyprchání alkoholu je najednou neurotransmiteru nedostatek. Tento efekt sníží čas kvalitního spánku, proto se vyspíme hůře.

2. Pivo (de)hydratuje

Záleží na okolnostech.

Pivo obsahuje hodně vody, zároveň i ethanol. Ethanol snižuje produkci vasopresinu – hormonu, který pomáhá zadržovat vodu. Záleží, kolik vody tělo z piva vstřebá.

Pokud jsme dehydratovaní (po sportu) tak tělo vstřebá vody více, než kolik ji díky malému množství ethanolu vyloučí, a tudíž nás pivo v tomto případě hydratuje.

Pokud jdeme jen tak posedět a tělo vodu nepotřebuje vstřebat, tak námi jen proteče. Následně se začne projevovat efekt ethanolu a pivo v tomto případě může dehydratovat.

3. Živočišné uhlí pomáhá proti kocovině

Mýtus

Logika za tímto mýtem je taková, že by živočišné uhlí díky své pórovitosti a velkému vnitřnímu povrchu absorbovalo ethanol a škodliviny z těla. Škodlivé látky ale vznikají až v organismu, tudíž se k živočišnému uhlí (které zůstává v trávící soustavě) nedostanou. Ethanol, který se k živočišnému uhlí dostane, se na něj neváže nijak dobře. Lepší je se kvalitně najíst – jídlo bohaté na proteiny a vláknin. Tyto složky váží alkohol lépe. Více tipů jak se vyvarovat kocovině se dozvíte v našem článku.

 

4. Červené víno je prospěšné

Nepotvrzeno

U červeného vína se toto tvrzení opírá zejména o látku resveratrol. Ovšem nejnovější rozsáhlé studie nezjistily žádnou souvislost se snížením onemocnění srdce, nádorových onemocnění ani dalších nemocí a konzumací červeného vína. Ačkoli se vědci v této věci neshodují tak jedno je jisté – pozitivní účinky může mít pouze v míře 1-2 dcl denně.

5. Vyzvracení zmírní kocovinu

Má to svoje ale...

Ethanol se do krve vstřebává 30-120 minut. Je tedy otázkou, kolik ho je při zvracení ještě nevstřebáno. 

Zvracením se tělo chce zbavit škodlivých látek a proto vyvolává tento reflex. Po vyzvracení může pocit nevolnosti zmizet, tudíž opravdu může pomoci od nevolnosti druhý den i v případě, že se žádného ethanolu již nezbaví. 

Na druhou stranu je to pro tělo velká zátěž. Navíc ztrácíme důležité látky a vodu, což naopak přitěžuje.

6. Alkohol zabíjí mozkové buňky

Při běžné konzumaci ne

V přiměřené míře nemá alkohol dlouhotrvající efekt na mozek. 

Při pravidelné a zvýšené konzumaci alkoholu ovšem může dojít k poškození dendritů – koncových částí neuronu. 

7. Míchání alkoholu zhoršuje kocovinu

Mýtus!

Ačkoli to slyšel každý, výsledky z rozsáhlých studií mluví poměrně jasně – neexistuje korelace mezi mícháním různých druhů alkoholických nápojů a mírou kocoviny. 

Příspěvek ke kocovině mají kongenery (co jsou to kongenery se dozvíš v našem článku). Světlejší nápoje (vodka) jich obsahují méně než tmavší (bourbony). Dle vědců je tedy lepší vypít panáka vodky a panák bourbonu než dva panáky bourbonu. 

Jednu věc ale přeci jenom vědci odhalili – pokud člověk začne se slabšími drinky (pivo, víno) a následně přejde na tvrdý (panáky) tak za večer zkonzumuje více alkoholu než ten, kdo s panáky začne rovnou. Je to dáno tím, že si člověk zvykne na rychlejší tempo pití a už nezpomalí. To částečně ukazuje korelaci mezi mícháním a horší kocovinou, ovšem úplně z jiného důvodu.

8. Bublinky zrychlují rychlost opití

Pravda

Dle studií na kocovinu vliv nemají, ovšem prokazatelně zrychlují vstřebávání alkoholu. Rychleji se tedy opijete a dosáhnete většího píku (promile) v krvi.

 

Odkazy na použité zdroje