6 novoročních předsevzetí, která v roce 2025 určitě zvládnete splnit

6 novoročních předsevzetí, která v roce 2025 určitě zvládnete splnit

Začátek roku je často spojován s novými začátky. Plánujeme si velké a ambiciózní cíle a už na konci ledna je jasné, že to asi ani letos nevyjde. Nejčastější důvod, proč novoroční předsevzetí nemají dlouhého trvání je ten, že jsou na nás prostě moc. Moc velká změna nebo moc velká očekávání.


K trvalé změně se mnohem snadněji dopracujete malými kroky. Tahle filozofie je základem například japonské metody Kaizen nebo hlavní myšlenkou knihy Atomové návyky. Pořádně jsme je prozkoumali a máme pro vás základní tipy, které můžete pořád považovat za předsevzetí a zároveň je snadno zařadit do každodenního programu. Jste připraveni?

Stačí 5 minut pohybu?

Podle posledních studií to vypadá, že stačí. Nemusíte hned začít trénovat na maraton, když se chcete více hýbat. Už mikro časové úseky pomáhají hlavně s nastavením návyku, budováním sebevědomí a tím nejdůležitějším - pravidelností. Tak zkuste přidat cílenou procházku do práce, cestu po schodech místo výtahu nebo více organizované pětiminutové protažení či ranní rozcvičku. Všechno se počítá!


Meditujte

Už víme, že meditace dokáže měnit strukturu mozku na fyziologické úrovni. Podporuje jeho neuroplasticitu, což je vlastnost, díky které se náš mozek pořád mění, vyvíjí a vylepšuje. I 10 minut meditace bude mít požadovaný efekt - snížení hladiny kortizolu, zklidnění, větší vyrovnanost a pocit pohody. Pravidelná meditace dokonce podle studií udržuje mozek mladší.


TIP : Nevydržíte sedět a opakovat mantry? Nevadí, zkuste jednu z technik mindfulness (všímavosti) nebo meditaci v pohybu. Ta je čím dál oblíbenější. Protože i pohyb může být forma meditace.


Zkuste něco nového

Během zkoušení nových věcí dochází k vyplavení dopaminu, který slouží jako přenašeč nervových vzruchů a souvisí s pocitem štěstí a odměny. Taky vznikají nové neuronové spoje a prefrontální kortex sílí. Ten je zodpovědný za rozhodování, kreativitu a paměť. Když si rozšiřujete obzory, mozek tak trénuje flexibilitu a mentální odolnost.


Co tedy vybrat:

-sport, který jste ještě nezkoušeli

-kreativní koníček, kde zapojíte i ruce

-naučte se připravit jedno nové jídlo na úrovni mistra

-vyzkoušejte nějaký hudební nástroj

-nastudujte pár frází v cizím jazyce

-zapátrejte v dětství, co vás dříve bavilo - i to může být inspirace


Mluvte se sebou hezky

Asi to každý znáte, občas jsme sami sobě tím největším kritikem. A tenhle přístup k dosahování cílů moc nepomáhá. Spousta lidí se neumí pochválit - i na tom ale můžete zapracovat. Místo toho, abyste se kárali za to, že se vám nechce cvičit, pochvalte se, že jste si dali aspoň 20 minut. Pozornost k pozitivním věcem se dá natrénovat a z dlouhodobého hlediska předejdete vzniku špatných vzorců chování a podpoříte svoji motivaci.


Na vlně vděčnosti

Negativní události často vyžadují více kognitivních zdrojů, třeba hledání řešení, vyhýbání se podobné situaci v budoucnu. Mozek se tím "učí", aby zlepšil naše šance na přežití. Ale všeho moc škodí. Jestli přemýšlíte, jak dostat do života více toho pozitivního, zkuste si všímat toho, co vám dělá radost, za co jste vděční, co vás rozesmálo. A pak si to zapište. Pomůžete mozku, aby se zaměřil na to dobré a vybudujete tak i nový pozitivní návyk.


TIP : Deník nebo sklenice vděčnosti - o deníku jste už asi slyšeli. Každý den si zapíšete jednu nebo několik věcí, které vám udělaly radost. Můžete ale zkusit i alternativu s nejlepší věcí, která se vám stala během týdne. Na konci roku pak budete mít 52 malých i velkých událostí, které vám udělaly radost.


Revize minulého roku a vision board

Když přemýšlíte o uplynulém roce, aktivuje se hippocampus, část mozku která pomáhá zpracovat a uložit zážitky. Zhodnotíte úspěchy a neúspěchy, ukončíte loňský rok a mentálně se připravíte na nové výzvy. Naopak vision board a vizualizace aktivují tu část mozku spojenou s představivostí, plánováním a rozhodováním. Vizualizace je pro mozek simulace akce, která zvyšuje hladinu dopaminu, a to pozitivně ovlivní třeba motivaci vašich cílů dosáhnout.


TIP : Čím více detailů, tím lépe! U plánování se nebojte být opravdu konkrétní a jít do co největších detailů. Čím víc si vizualizaci prožijete, tím větší šanci máte.


Vyzkoušejte Flow pomocníky, kteří vám pomohou začít nový rok v klidu a efektivně.👇